Güneş Sistemi’ndeki gezegenlerin Güneş’e olan mesafeleri göz önüne alındığında Neptün Güneş’e en uzak sekizinci gezegen olma özelliğindedir. 1846 yılında keşfedilmiştir ve ismini Roma deniz Tanrısı Neptün’den alşmıştır. Bu Tanrı’nın yunan mitolojisindeki karşılığı ise Poseidon’dur. Güneş’e uzaklığı yaklaşık olarak 4 buçuk milyon kilometredir. Kendi ekseni etrafındaki turunu 16 saatte tamamlayan Neptün, Güneş’in çevresini ise 165 yılda dolanır. Buradaki yıl dünya yılı olarak kullanılmıştır. Aksi halde bir gezegenin Güneş etrafındaki 1 turuna bir yıl dediğimize göre, eğer Neptün zamanı göz önüne alınırsa tabi ki 1 Neptün yılında Güneş’in etrafındaki turunu tamamlamış olacaktır. Neptün de buz devi olan bir gezegendir. Kütlesel büyüklüğü göz önüne alındığında en büyük üçüncü gezegendir. En büyük gezegen Jüpiter ve ikinci olan Satürn’ün ardından gelmektedir. Neptün dünyamızdan neredeyse dört kat daha büyük bir gezegen olmasına rağmen gaz devi olan gezegenler arasında en küçük olandır.
Neptün’ün de halkaları vardır fakat bunların dünyadan görülmesi çok zordur. Büyük oranda su, metan ve amonyak buzundan oluşmaktadır. Ayrıca şimdiye kadarki ölçülen en yükske rüzgar hızı da Neptün’e aittir. Mavi olarak görülür. Dünyamız da mavi olarak görülür ancak dünyamızın bu renkte görülmesine sebep olan şey okyanuslarımızken, Neptün’ün mavi gözükmesine sebep olan şey ise yüzeyinde bulunan metan gazıdır.
Neptün Güneş’e çok uzak olmasına rağmen, dünyamızdan neredeyse bin kat daha az Güneş enerjisi alıyor olmasına rağmen nasıl oluyor da en hızlı rüzgarlar orada ölçülebiliyor? Bunun sebebi Neptün’ün kızılötesi dalga boyunda gizli. Gaz gezegenlerinde görülmesi normal olan bir durum olarak çok büyük çekirdeklerinde çok yüksek sıcaklık bulunur ve bu sıcaklık, gezegenlerin gaz gezegeni olmasından dolayı yüzeylerine yayılır. Yani Neptün’ün iç ısısının yüksekliği bu rüzgarların oluşabilmesine olanak sağlıyor. 
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder