Güneş Işığının Dünya'ya Yolculuğu

Biricik enerji kaynağımız olan Güneş’ten gelen ışınlar, Dünyamıza ulaşana kadar belli bir mesafe kat ederler. Peki bu mesafeyi ne kadar sürede alırlar? İşte bunun için basit bir işlem gerekmektedir. Güneş ile Dünya arasındaki mesafenin 150 000 000 km olduğunu biliyoruz. Işık hızı da saniyede 300.000 km olduğuna göre Güneş ışıklarının dünyamıza ulaşma süresinin hesaplamak hiç de zor olmayacaktır. Yol = hız x zaman formülüyle bu sonucu saniye olarak çok kolay bir şekilde elde ederiz ki buradan zaman 500 saniye olarak bulunur. Bu da Güneş’ten çıkan ışık ışınlarının yaklaşık olarak 8 dakikada bize ulaştığı anlamına gelmektedir. Ancak bu hesap Güneş’in yüzeyinden çıkan ışık ışınları için geçerlidir. Çekirdeğinden çıkanı hesaplamak için güneşin yarı çapının 700 bin kilometre olduğunu da hesaba katmak gerekir. Bu da ekstra 2,5 saniye daha demektir.
Ancak Güneş’in merkezinden çıkan bir ışık ışınının Dünyamıza gelişini hesaplamak bu kadar kolay değildir. Çünkü çekirdeğinden çıkan bir ışık ışının gezegenimize ulaşması milyonlarca, evet yanlış okumadınız milyonlarca yılı bulabilir. Eğer çekirdekten çıkan fotonlar düz bir yolda ilerliyor olsalardı yukarıdaki ekstra 2,5 saniye eklenerek bu hesap bitirilebilirdi. Fakat bir fotonun güneş yüzeyinden çıkana kadar izlediği yol hiç de düz değildir. Çünkü Güneş’in merkezi aşırı yoğun bir bölgedir ve neredeyse 7.000.000 santigrat derece sıcaklığa sahiptir. İşte bu zorlu yoldan geçen fotonlar, düz bir istikamette gidemezler ve başka parçacıklarla çarpışırlar. Bu sebeple zigzag çizerek ilerleyen fotonların hızı saniyede 0,1 milimetre olur. Bu kadarla bitmiyor tabi ki. Güneş’in merkezinden çıkan bir ışık ışını, merkezden çıktıktan kısa bir süre sonra soğrulur. Bu halde saniyenin milyonda biri kadar kısa bir süre durur ve sonra tekrar salınır. Ardından foton tekrar soğrulur ve tekrar rastgele bir yönde salınmaya devam eder. Bu döngü fotonun Güneş merkezinden yüzeyine ulaşana kadar durmadan gerçekleşir. Bu da fotonun Güneş yüzeyine ulaşması için 30.000 yıl ile 10.000.000 yıl arasında bir süre geçmesi gerektiğini gösterir. Bu süre fotonun soğrulup salınma sayısına ve ortam yoğunluğuna göre değişeceği için böylesine büyük bir aralıktadır. Bu da demektir ki bize vuran Güneş ışınları ilk meydana geldiği zamanlarda muhtemelen dünyamız buzul çağındaydı.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

3 yorum: