"Görkemsiz" Süpernova Kalıntısı: SNR 0509

Süpernova kalıntıları genellikle çok görkemli bir görüntüye sahip olurlar. Ancak, SNR 0509 kalıntısı için ise alışılmış süpernova kalıntılarının aksine biraz “görkemsiz” tanımlamasını yapabiliriz. Görüntüsüyle bir süpernova kalıntısından çok gökadaya benzeyen SNR 0509, Güneş Sistemi’nden yaklaşık olarak 160 bin ışık yılız uzakta bulunuyor. Devasa boyutlara sahip olan bu kalıntının çapı neredeyse 23 ışık yılını bulmaktadır. Ayrıca sürekli olarak genişlemeye de devam etmektedir. Kalıntının geçmişi ise çok değil. Yaklaşık olarak 400 yıl önce meydana gelen bir süpernova patlamasının kalıntısı olduğu tahmin edilen SNR 0509’un, bir iki bin yıl içerisinde gittikçe yayılarak gözden kaybolacağı düşünülüyor. Sistemimiz içerisinde olmayan bu ölü yıldız artığı komşu sistemimizde yer alıyor. En yakın komşu sistemlerimizden biri olan Büyük Macellan Bulutu’nun içerisinde yer alan bu “görkemsiz” ya da bir başka deyişle “az görkemli” gaz bulutunun aşağıdaki fotoğrafı, Hubble Uzay Teleskobuyla 2006 yılında ve 2010 yılında çekilen iki farklı fotoğrafın bir araya getirilmesiyle elde edilmiştir.
Başka yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi, Güneş kadar ve Güneş’ten daha büyük kütleli yıldızların yakıtlarının bitmesiyle meydana gelen devasa patlamalara süpernova denmektedir. Yani devasa bir yıldız ölürken meydana süpernova getirmektedir. SNR 0509 süpernova kalıntısı, galaksimizin en yakın komşularından biri olan Büyük Macellan Bulutu içerisinde yer almaktadır. Büyük Macellan Bulutu, Samanyolu Galaksisi’nin uydusu olmakla beraber bir cüce galaksidir. SNR 0509 kalıntısı, bu bulutun içerisinde ve Kılıçbalığı takımyıldızı yönündedir. Kalıntıyı oluşturan süpernova patlaması ise alışılagelmiş süpernova patlamalarından değildir. SNR 0509 süpernova kalıntısının meydana gelmesine sebep olan süpernova patlamasının bir “Ia Tipi Süpernova” patlaması olduğu düşünülmektedir. Ia Tipi Süpernova patlamalarına bir başka yazımızda ayrıntılı olarak değineceğiz. Şimdilik bu tip süpernovaların alışılmış süpernovalara göre çok daha enerjik bir yapıda olduğunu söylemekle yetinelim.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder