Kuğu Takımyıldızı

Gök yüzünde çıplak gözle de görülebilen, kanatlarını açmış, kafası güney yönüne bakan bir kuğuya benzeyen bir yıldız takımı bulunmaktadır. Bu takımyıldızının yanında da Kertenkele Takımyıldızı yer almaktadır. Kuğu Takım yıldızı, yani Cygnus, en parlak takım yıldızlardan birisi durumundadır. Bu takımyıldızının en parlak yıldızı ise Deneb adı verilen yıldız ve gökyüzündeki kuğu şeklinin kuyruğunu meydana getirmektedir. Bundan dolayıdır ki Arapça kuyruk demek olan Deneb adı verilmiştir. Kuğu yıldızının en parlak yıldızı olan kuyruk Deneb, yaz üçgeninin de köşelerini meydana getiren yıldızlardan biridir. Yani yaz üçgeninin bir köşesini oluşturur. 
Kuğu Takımyıldızının kafasını Albiero Beta; kanatlarını ise Kappa ve Mü Kuğu yıldızları meydana getirmektedir. Kappa Kuğu yıldızı sol kanadı, Mü Kuğu yıldızı da sağ kanadı meydana getirir. Galaksimiz olan Samanyolu Galaksisi’nin yakınında bulunduğu için bu takımyıldızında çok fazla sayıda yıldız bulutu bulunmaktadır. Galaksimiz Samanyolu, Kuğuya benzeyen bu takımyıldızının bulunduğu noktada iki ayrı kola ayrılmaktadır. Bu noktada bulunan ve arkasındaki yıldızların görünmesine engel olan Büyük Çöküntü de denilen dev toz bulutlarının meydana getirdiği bu yapıdan dolayı böyle bir ikiye ayrılma görüntüsü meydana gelmektedir. Kuğu Takımyıldızında bulunan en bilindik gök cisimlerini ise şöyle sıralayabiliriz. Kuzey Amerika Bulutsusu, Pelikan Bulutsusu ve Peçe Bulutsusudur. Bu takımyıldızında yer alan yıldızları parlaklık sırasına göre sıralayacak olursak; Deneb, Albireo, Sadr, Gienah Cygni, Azelfafage ve Ruchba olarak yazabiliriz. Kuğu yani Cygnus, aynı zamanda Yunan Mitolojisinde Zeus’un oğlu Herkül’ün yakaladığı iki kuştan birisidir. Herkül’ün yakaladığı diğer kuş ise kartaldır ve bir de Kartaltakımyıldızı vardır. Ona da başka bir yazımızda değineceğiz. Yani bu takımyıldızlara bu isimlerin verilmesi sadece kuğuya benzemesiyle alakalı değil aynı zamanda, diğer birçok gökcisminde de olduğu gibi mitolojiyle de alakalıdır diyebiliriz.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Blogger Comment
  Facebook Comment

2 yorum:

 1. Ya pinpon tapuyla yapilabilirmmmmi

  YanıtlaSil
 2. Sağ kanattaki yıldızın adı delta cygni sol kanattakinin adı da epsilon cygni DEGILMIYDI

  YanıtlaSil