Galaksimizde Kaç Karadelik Var?

Konu karadelikler olunca herkesin içinde bir korku belirir. Karadelikler tabi ki korkutucudur. Peki Galaksimiz olan Samanyolu’nda kaç tane karadelik vardır? Her galaksinin merkezinde olduğu gibi bizim galaksimizin merkezinde de devasa bir karadelik bulunmaktadır. Fakat Samanyolu Galaksisi’nde bu dev karadelik dışında çok sayıda başka büyük karadelikler de mevcuttur. Galaksilerin merkezinde yer alan dev karadeliklere süpermasif karadelikler denmektedir. Diğer karadelikler ise yıldız kütleli karadelikler olarak adlandırılmıştır. Karadelikler işlevleri bakımından tabi ki kulağa korkutucu gelirler ancak gerçekte diğer gök cisimleri gibi kendi yörüngeleri vardır ve bu yörüngede gezinirler. Bu yüzden karadeliklerin varlığından “şimdilik” rahatsız olmaya gerek yok. Karedeliklerden korkmak için milyarlarca hatta daha fazla yılın geçmesi gerek.
Yıldızlar yok olduklarında ya da başka bir deyişle öldüklerinde karadelikler meydana getirebilirler. Ancak bunun gerçekleşebilmesi için yok olan yıldızın çok çok büyük kütleli olması gereklidir. Yani yok olan yıldızın kütlesi Güneş’in kütlesinin en az 3 katı büyüklüğe sahip olması gerekir ki o öldüğünde bir karadelik oluşabilsin. Çok büyük kütleli yıldızlar, doğumundan ölümlerine kadar geçen süre içerisinde küçülürler. İşte bu küçülmeye rağmen Güneş’in 3 katı veya daha fazla bir büyüklüğe sahipse bir karadelik oluşabilir demektir. Bu boyutlardaki büyüklüğe sahip olan yıldızlara ise nadir rastlanmaktadır. Buradaki nadir kelimesi Galaksimizdeki toplam yıldız sayısının yaklşaşık olarak 200 milyar olmasından kaynaklanmaktadır. Bu 200 milyar yıldızdan sadece 2 milyonu yok olduğunda bir karadelik meydana getirebilecek boyuttadır. İçinde bulunduğumuz Samanyolu Galaksisi yaklaşık olarak 10 milyar yıldır vardır. Ancak küçük galaksilerin birleşmesiyle meydana geldiği için şimdiki boyutlara 5 milyar yıl önce ulaşmıştır diyebiliriz. İşte bu 5 milyar yıllık süre boyunca da yaklaşık olarak 10 milyar karadelik oluşmuştur diyebiliriz. Bu da galaksimizde şu anda gezinmekte olan yaklaşık 10 milyar karadelik olduğu anlamına geliyor. 
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder