Evrendeki Bilinen En Büyük Yapı: Büyük Sloan Duvarı

Sloan Sayısal Gökyüzü Araştırması esnasında, bir gökada kümeleşmesi keşfedilmişti. Bu kümelenme yapısına Büyük Sloan Duvarı ya da Sloan Seddi denmektedir. Gök bilimciler şimdiye kadar yaklaşık olarak 300 milyar kadar büyük galaksi tespit edebilmişlerdir. Cüce galaksilerin sayısının ise yaklaşık olarak 8 trilyon olduğu belirtilmektedir. Buradan yola çıkarak gök yüzündeki yıldızların sayısı hakkında da bir fikir edinilebilir. Öyle ki Samanyolu Galaksisi’nde tahmini olarak 400 milyar yıldız olduğu düşünülmekedir. Bu sayı göz önünde bulundurulduğunda; yani sadece bizim galaksimizde 400 milyar yıldız olduğu düşünüldüğünde, milyarlar hatta trilyonlarca galaksinin kaç tane yıldız barındırdığı hakkında oluşan fikir bu hesaptan vazgeçmenize sebep olabilir. Üstelik bu sayılar sadece, bilim adamlarının tespit edebildiği galaksilerden ibaret. Yani bir de tespit edilemeyenler, uzayın hiç bilmediğimiz uzaklıktaki yerleri var. Konumuza dönecek olursak, galaksiler gökada kümelenmeleri şeklinde bulunurlar. İçinde galaksimizin de bulunduğu Yerel Küme buna en iyi örneklerden biridir. Bu tür kümeler de bir arada kümelenerek süper kümeleri oluştururlar. Bunun için verilebilecek en iyi örnek de Yerel Küme’yi de içinde bulunduran Başak Süper Kümesi’dir.
Peki Büyük Sloan Yapısı denilen bu gökada kümelenmesi gerçekten de insanoğlunun şimdiye kadar evrende tespit edebildiği en büyük yapı mıdır? Bu soruya evet cevabını rahatlıkla verebiliriz. Çünkü Sloan Seddi oalrak da bilinen Büyük Sloan Duvarı, Guinnes Rekorlar Kitabı’nda dahi evrenin en büyük yapısı ünvanına sahiptir. Evrende neredeyse 1,5 milyar ışık yılı kadar bir alanı kaplayan Büyük Sloan Duvarı, bu oranla gözlemleyebildiğimiz evrenin neredeyse %2’lik bir miktarını kaplamaktadır. Yani evrenin gözlemleyebildiğimiz kısımlarının bile büyüklüğü göz önünde bulundurulacak olursa %2’lik bir oranın aslında ne kadar büyük bir yapıyı işaret ettiği anlaşılacaktır. 
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder