Europa Ve Olası Hayat İhtimali

İlk kez Galileo Galilei’nin 1610 yılında keşfettiği Europa, Jüpiter’in dört uydusundan biridir. Jüpiter’in adını Roma tanrısından alması gibi Europa da adını Roma Tanrısı olan Jüpiter’in eşlerinden almıştır. Europa bir buz uydusudur. 3 bin kilometrelik çapıyla uydumuz Ay’dan küçüktür. Jüpiter’in etrafındaki turunu 3 buçuk günde tamamlayan Europa’nın hızı 14 km/sn’dir. Demir bir çekirdeğe sahip olduğu düşünülen Europa’nın yüzeyi buz tabakasından oluşmaktadır. Bu buz tabakasının altında okyanus olduğu düşünülüyor ve bu okyanusun da 100-150 kilometre derinlikte olduğu düşünülüyor. Dünyamızdaki okyanusların en derin noktası 11 kilometre. 11 kilometre derinliği olan Mariana Çukuru’nun dibindeki basınç bile yüzeydekinin bin katıyken, Europa’daki okyanusun diplerindeki basınç çok çok daha devasa boyutlarda olacaktır. Europa Güneş’e 770 milyon kilometre uzaklıktadır. Güneş’e bu kadar uzak olan bir uyduda gerçekten okyanus olabilir mi? Bu ihtimalin gerçek olmasının tek bir yolu var o da Jüpiter’in kütle çekiminin Europa’nın çekirdeğinin ısınmasına sebep olması. Yüzey şekilleri olarak da Antartika’yı andıran bu uydu, Güneş Sistemi’nde yüzeyinde su bulunduğu düşünülen tek yer. Antartika’da da çok kalın buz tabakalarının altında var olan sular mevcut.
Europa’nın yüzeyinde çatlaklar vardır ve bu çatlakların Jüpiter’in çekim gücüyle kırılan buz tabakalarının meydana getirdiği düşünülmektedir. Yaşam ihtimalinin yüksek olduğu düşünülen Europa, dünyamızdan daha çok su barındırmaktadır. Europa’daki olası yaşam ihtimaline gelecek olursak, bu yaşamın tek hücreli bir yaşam olacağı tahmin edilmektedir. Bu yaşamı bulabilmek için de Europa’daki buz tabaksını delip, o buz tabakasının altındaki okyanusun da derinlerine doğru gidebilmek gerekmektedir. Çünkü Europa’nın buz tabakasının altındaki okyanuslara güneş ışığı erişmiyor. Dolayısıyla olası bir yaşam Europa’nın çekirdeğine daha yakın olan yerlerde, sıcak su bulunan bölgelerde olacağı düşünülüyor.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder