Eratosthenes Dünya’nın Çevresini M.Ö. 276 Yılında Nasıl Ölçmüştü?

Eratosthenes, M.Ö. 276 tarihinde Dünya’nın çevresini hesaplamış ve bunu yapabilen ilk insan oalrak tarihe geçmiştir. Yunan bilim adamı, aynı zamanda büyük İskenderiye Kütüphanesinin baş kütüphanecisiydi. İskenderiye Kütüphanesi, dönemin en önemli bilim üssüydü. Hatta eğer yakılmamış olsaydı tarihteki birçok gizemi çözebilecek kaynakların olduğu bilinmektedir. İskenderiye Kütüphanesi, herkesin sessizce kitap okuduğu tipik kütüphanelerden değildi. Bu kütüphane tam bir bilim merkeziydi ve çok sayıda bilim adamının öğrencilerle buluşup fikir alışverişinde bluunmasına olanak sağlıyordu. Kütüphanedeki sohbetlerde beyin fırtınası yapılıyordu. Eratosthenes, Güney Mısır’ın Siyene kentindeki bir kuyunun 21 Haziran’da en dip noktasına bile Güneş ışığının değdiğini öğrendi. 21 Haziran’da Güneş tam tepede bulunuyor ve ışıkları kuyuya dik bir şekilde geliyordu. Bunun diğer yerlerde böyle olmamasının sebebi Dünya’nın eğimli olmasıydı.


Büyük düşünür, bir başka 21 Haziran günü yere bir çubuk dikerek Güneş’in tepeye gelmesini bekledi. Güneş tam tepeye geldiğinde Güneş’ten gelen ışınların çubuğa dik düşmediğini gördü. Aynı zamanda çubuğun yedi derecelik de bir gölgesi oluşmuştu. Eratosthenes, bir deha örneği sergileyerek Dünya’yı daire olarak düşündü ve İskenderiye-Siyene arasındaki uzaklığın Dünya merkezinde yedi derecelik bir açı yapması gerektiği kanaatine vardı. 360 derece göz önüne alındığında yedi derecelik bir açı yaklaşık olarak 50 de 1’i demek oluyordu. Bir adam tutarak adım hesabı yapan ve İskenderiye – Siyene mesafesini ölçen Eratosthenes, bunu yaklaşık 5 bin Stad olarak buldu. Stad dönemin ölçü birimiydi diyebiliriz. 1 Stad = 185 metre. Elde ettiği 5 bin Stadlık ölçüyü 50 ile çarparsa Dünya’nın çevresini de hesaplayabileceğini düşündü. Sonuç olarak dünyanın çevresi 5.000 x 50 = 250.000 Stad olmalıydı. Bu da 46.250 kilometre anlamına geliyordu. Günümüzdeyse artık Dünya’nın çevresinin 40.100 kilometre olduğunu biliyoruz. Eratosthenes, o dönemlerde böylesine yaklaşık bir değerle Dünya çevresini ölçebilme dehasını göstererek tarihe geçmiştir ve bunu hak etmektedir de.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder