Cüce Gökada IC 10

IC 10 gökadası, 1887 yılında Lewis A. Swift tarafından keşfedilmiş olmasına rağmen ancak 1935 yılında Nicholas U. Mayall tarafından tanımlanabilmiştir. Hubble Uzay Teleskobu’na da adını veren astronom Edwin Hubble, her ne kadar bu gökadanın Yerel Grup bünyesinde olduğunu söylese bu konu belirsizliğini uzun yıllar korudu. 1962 yılında galaksimizden uzaklaştığı ve uzaklaşma hızının saniyede 350 kilometre olarak ölçülmesinden sonra Yerel Grup bünyesinde olduğu iddiası güçlenmiş olsa da ispatlanamamıştır. Hem de ta ki 1992 yılına kadar. 1992’de sefe değişkeni yöntemiyle gökadanın uzaklığı doğrudan ölçülebilmiş ve Yerel Grup içinde yer aldığı ispatlanmıştır. Bu gökadanın incelenmesinde büyük bir zorluk bulunmaktadır. Samanyolu Galaksisi’nin düzlemine çok yakın olduğu için yıldızlararası maddeyle saklanmıştır ve bu yüzden bu gökada üzerinde araştırma yapmak oldukça güç olmuştur.
IC 10, tahminen 10 - 15 bin ışık yılı gibi küçük olan çapıyla, bizden yaklaşık olarak 2,2 milyon ışık yılı uzakta bulunuyor. Gökada, bünyesinde neredeyse 1 milyar yıldız bulunduruyor. Ayrıca IC 10, Yerel Grup’taki tüm gökadalardan daha çok yıldız oluşumuna sebep olmaktadır. Yani tam bir yıldız fabrikasıdır da diyebiliriz. Yıldız oluşumu konusunda o kadar aktiftir ki astronomlar yıldızlarla dolu gökada tanımlamasını da yapmaktadırlar. Öyle ki bu gökadada neredeyse her birkaç yılda yeni bir yıldız oluşmaktadır. Gökadada meydana gelen yıldızlar devasa kütleye ve parlaklığa sahip yıldızlardır. Ancak gerek uzaklığı gerek galaksimizin toz bulutları tarafından saklandığı için gezegenimizden çıplak gözle gözlemlenememektedir. IC 10’daki yıldız oluşumunun bu kadar yoğun olmasının sebebinin ise Andromeda galaksisinin uyguladığı kütleçekim gücüyle alakalı olduğu tahmin edilmektedir. Bu yoğun yıldız oluşumu sebebiyle birkaç milyar yıl içerisinde gazı bitecek olan IC 10, yaşlı ve sönük yıldızlardan oluşan ölü bir galaksi haline gelecek. 
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder