Çıplak Gözle Görülebilen Capella Yıldızı

Dünyamızdan çıplak gözle de gözlemlenebilen Capella, gezegenimizden görülen en parlak onuncu yıldızdır. Arabacı Takımyıldızı’nda bulunur ve bu takımyıldızındaki en parlak yıldız olma özelliğindedir. Çıplak gözle baktığımızda tek yıldızmış gibi görürüz Capella’yı ancak aslında iki yıldızdan oluşmaktadır. Bu iki yıldız birbirlerinin çevresinde gezinirler ve birleşen ışınları sayesinde dünyamızdan çok parlak görünürler. İki yıldız çiftinden oluşan bir yıldız sistemi olan Capella’nın yıldızlarına Capella Aa ve Capella Ab isimleri verilmiştir. Devasa boyutları olan bu yıldızların ilki; yani Capella Aa neredeyse Güneş’in 3 katı büyüklüğe sahiptir. Aynı zamanda Güneşten yaklaşık olarak 80 kat da daha fazla parlaktır. Diğer yıldız Ab de devasa boyutlara sahiptir ve Güneş’in yaklaşık olarak 2,5 katıdır. Güneş’ten parlaklığı ise yaklaşık olarak 75 kat daha fazladır. Bu iki yıldızın birbirine olan uzaklığı ise 100 milyon kilometreye yakındır. Bu mesafedeki yörünge turlarını 104 günde tamamlarlar. 500 milyon yaşında oldukları düşünülen yıldızlar, renklerinin sarı olmasından da anlaşılacağı gibi kırmızı deve dönüşmeye başlamışlardır. Anakol evresinde olmuş olsalardı ışıklarının beyaz olması gerekirdi. Sarı olan ışıklarından dolayı bu iki yıldızın da yaklaşık 500 milyon yıl içerisinde yok olacaklarını yani öleceklerini söyleyebiliriz.
Capella’nın iki yıldız çiftinden oluştuğunu ifade etmiştik. Yukarıda anlattığımız iki yıldızdan başka bir çift yıldız daha vardır. Capella Aa ve Capella Ab ile yaklaşık olarak 1,5 trilyon kilometre uzaklıkta bulunan bu yıldız çifti birer kırmızı cücedir. Capella Ha ve Capella Hb olarak isimlendirilmişlerdir. Bunların boyutları hakkında bilgi verecek olursak; Capella Ha, kütle olarak güneşin üçte biri kadardır. Capella Hb ise Güneş’in onda biri kadar bir kütleye sahiptir. Birbirlerine uzaklıkları yaklaşık olarak 7 milyar kilometre olan bu yıldızların yörüngelerindeki dönüşleerini tamamlamaları ise yüzlerce yıl sürmektedir.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder