Çarpışan Anten Gökadaları

Anten Gökadaları, Karga Takımyıldızı yönündeki etkileşim halinde olan iki gökadadan meydana gelmektedir. Bunlar NGC 4038 ve NGC 4039 olarak da bilinmektedir. Anten gökadaların ikisini de Frederick William Herschel 7 Şubat 1785 tarihinde keşfetmiştir. NGC 4038 ve NGC 4039 gökadalarının çarpışması sonucu meydana gelen Anten Galaksisinin ne kadar uzakta olduğu ise tam olarak bilinmemektedir. Ancak Samanyolu Galaksisi’nden 50 – 60 milyon kilometre arasındaki bir uzaklıkta bulunduğu tahmin edilmektedir. İki gökadanın yaklaşık olarak 1 milyar yıl evvel çarpıştıkları ve yarım milyar yıl önce de birbirlerinin içlerinden geçerek antene benzeyen iki uzantı meydana getirdikleri tahmin edilmektedir. Gökadaların birkaç milyar yıl içerisinde yine iç içe geçmeler yaşayacakları ve bu iç içe geçmelerden sonra yavaşlayıp denge konumuna gelecekleri düşünülüyor. Bu kütleçekimsel denge konumuna geldiklerinde devasa bir sarmal oluşturacaklar.
İki galaksi birleştiğinde çok yoğun ve hızlı bir şekilde yıldız oluşmaya başlar. Böyle bir çarpışma sonucunda neredeyse her türden yıldız oluşur. Bu yıldızlar içerisinde Güneş’ten büyük devasa yıldızlar da vardır ve bunlar süpernova patlamaları meydana getirerek ölürler. Bu devasa yıldızların ölümüyle meydana gelen süpernovalardan yayılan toz ve elementler yıldızlararası gaza katılır. Bünyesine katılan ağır elementlerle zenginleşen bu gazlar daha uzun ömürlü yıldızların oluşmasına sebep olur. Böylece Güneş benzeri yıldızlar ve onların etrafında karasal gezegenlerin oluşumu daha kolay hale gelir. Yani bu birleşmenin sonucunda yaşam ihtimali olan çok sayıda (milyonlarca hatta milyarlarca) yeni sistem oluşabilir. Ve tabi ki bu birleşme yüz milyonlarca yıl sürecektir. Sonuçta bu iki sarmal gökadanın birleşmesiyle gazların tek bir çekirdeğe dönüşeceği ve bir sarmal eliptik gökada meydana getireceği tahmin edilmektedir. Bilim insanları, Samayolu Galaksimizin de bu türden bir çarpışma ve birleşmeden meydana gelmiş olabileceğini söylüyorlar.

SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder