Büyük Patlama Teorisi Nedir? Neden Büyük Patlama Denmiştir?


Big-Bang ya da Büyük Patlama dediğimiz teori evrenimizin nasıl oluştuğunu anlatan bir teoridir. Teori’nin adına bakınca bir patlama gerçekleştiği düşünülebilir. Oysa teori bir patlamayı değil; hızlıca bir genişlemeyi anlatır. İsminin Big-Bang olmasının sebebi de bu teoriyle alay eden bir bilim adamıdır. Yani bu isim teoriyi kuran bilim adamlarının verdiği bir isim değildir. Bundan neredeyse 13,7 milyar yıl önce bir “tekillik”ten oluştuğunu söyler. Tekillik, bilinen fizik kurallarının geçerli olmadığı, hacimsiz yapılara denmektedir. İşte böyle bir tekilliğin hızla genişleyerek evrenimizi oluşturduğu düşünülmektedir. Hızla genişleyen tekillik bu genişleme esnasında bir süre sonra atom çekirdeklerinin meydana gelebileceği yoğunluk ve sıcaklığa erişmiştir. Bu çekirdeklerin yani hidrojen, helyum ve lityumun meydana gelebileceği kadar düşük yoğunluğa ve ısıya erişen bu genişleme, belli bir seviyeye geldikten sonra hidrojen ve helyum gazları etkileşmeye başlamıştır. Kütleçekimsel etkilerle üzerlerine çökmeye başlayan hidrojen ve helyum gazlarının bu etkileriyle ilk yıldızlar ve galaksiler meydana gelmiştir.
Çok çok uzun yıllar içerisinde (milyarlarca yıl) bu ilk büyük yıldızlar patlamaya uğramış ve bunun sonucunda çekirdeklerinde meydana gelen ağır elementler uzaya yayılmıştır. Bu süreçten sonra meydana gelen yıldızlar artık bu ağır elementleri de barındıran yıldızlar olacaktır. İşte bu ağır elementleri de içeren yıldızlar yaşamın bile oluşabileceği gezegenleri de içermekteydiler.

Big-Bang’e göre ilk meydana gelen yıldızlar element bakımından fakirdi. Bu yıldızlar patlayınca ortaya oksijen, karbon gibi elementler yayıldı ve ilk yıldızlarda bunlar yoktu. Bunların hepsi genişleme sürecinde meydana gelen patlamalarla oldu. Peki bu genişleme fikrine nereden varıldı? Doppler etkisine göre ışık ve ses uzaklaştıkça dalga boyu büyür, yaklaştıkça ise küçülür. Işık uzaklaştıkça kırmızılaşmaya yaklaştıkça da mavileşmeye başlar. Buradan yola çıkarak uzak galaksilerin ışıkları kırmızıya doğru gitmekteyse bizden uzaklaştıklarını söyleyebiliriz. Gökyüzündeki tüm galaksi kümelerinin ışıklarının kırmızıya doğru kaydığı göz önüne alındığında, tüm galaksilerin bizden uzaklaşmakta olduğunu söyleyebiliriz. Bu da evrenin genişlediği anlamına gelir. İşte bu genişleme düşünülerek, sürekli genişlediğine göre eskiden bir noktada yoğunlaşmıştı düşüncesiyle Büyük Patlama teorisi düşünülmüştür.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder