Bode Galaksisi: Messier 81

Bode Galaksisi olarak da bilinen Messier 81’e M81 veya NGC 3031 de denilmektedir. NGC 3031 kataloglama ismidir. 1774 yılında Johan Elert Bode tarafından keşfedilmiş olan galaksi, adını da kaşifinden almıştır. Bode Galaksisi sarmal bir gökadadır. Dünyamızdan dürbünle dahi gözlemlenebilmektedir. Neredeyse 50 bin ışık yılı kadar bir çapa sahip olan Bode Galaksisi, gezegenimizden yaklaşık olarak 12 milyon ışık yılı uzaklıkta yer almaktadır. Yaklaşık 50 bin ışık yıllık çapıyla, Samanyolu Galaksisi’nin neredeyse yarısı kadar bir boyuta sahiptir. Ancak buna rağmen 250 milyardan fazla yıldız barındırmaktadır ve evrendeki büyük galaksilerden biridir. Galaksimiz Samanyolu Galaksisi’nin aşırı büyük bir galaksi olduğuna bir başka yazımızda değinmiştik.
Büyük Ayı Takımyıldızı bünyesinde bulunan Messier 81 ya da daha bilindik adıyla Bode Galaksisi, çok yakın bir tarihte SN1993J adı verilen bir süpernova patlamasına sahne olmuştu. Yıldızların süpernova patlamalarıyla ölmeleri ya da bir başka deyişle yok olmaları, evrende çok yaşanan bir durumdur. Ancak bir yıldızın ölmesi için geçen milyonlarca yıl göz önünde bulundurulduğunda bizim ömrümüz buna oranla çok çok kısadır ve bu yüzden çok sayıda süpernova patlamasına şahitlik edememekteyiz. Adından da anlaşılacağı gibi 1993 yılında meydana gelen SN 1993J adlı süpernova patlaması gök bilimine çok büyük katkılar sağlamıştır. Aşağıda astronom Bernard Miller’ın çektiği 50 fotoğrafın birleştirilmesiyle elde edilen bir fotoğrafı görmektesiniz. Bu fotoğrafın sağında toz hatları görünmektedir. Bu toz hatları Bode Galaksisi’ne ait değil, bizim galaksimiz Samanyolu’na ait yıldızlararası madde, toz ve gaz. Bode Galaksisi’nin Holmberg IX adı verilen bir uydu galaksisi bulunmaktadır. M81’in uydusu Holmberg IX cüce bir galaksidir ve yaklaşık olarak 5 000 ışık yılı çapa sahiptir. Bu uydu galaksi aşağıdaki fotoğrafın üst tarafındaki dağınık yıldızlı bölgedir.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder