Bir Yön Bulma Aracı Olarak Kutup Yıldızı

İnsanlar, asırlar boyudur yollarını bulamadıkları gecelerde kutup yıldızını adeta bir pusula aracı olarak kullanmışlardır. Bilimsel adı Polaris olan kutup yıldızı, dünyamızdan 432 ışık yılı uzakta bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 5900 santigrat derece sıcaklığa sahip olduğu tahmin edilen Kutup yıldızı dünyamızdan neredeyse 48 kat daha büyük bir çapa sahiptir. Aslında üç yıldızlı bir sistem olan kutup yıldızı iki yıldızının en büyük ve parlak olanını görmekteyiz. İkinci yıldıza sarı cüce denilmektedir. Aslında üç yıldızlıdır dediğimiz bu sistemde bir de kırmızı cüce kapsamına giren üçüncü yıldız bulunmaktadır. Bu üçüncü yıldızın varlığı 1929 yılında anlaşılmıştır. Polaris’in “cepheid” denilen sınıfta dev bir yıldız olduğu düşünülmektedir.
Peki kutup yıldızı neden hep aynı yerde görünür? Dünya’nın dönme ekseni üzerinde yer alan Polaris, gezegenimizin dönüş ekseni üzerinde (yaklaşık olarak) yer aldığı için Dünyamız dönünce bile aynı konumdaymış gibi görünür. Fakat bilindiği üzere Dünya her 25 bin yılda bir yalpa denebileceğimiz bir apma yapmaktadır ve bu göz önüne alındığında da kutup yıldızının gözlemleyebileceğimiz ölçülere göre çok az diyebileceğimiz bir kayması olmaktadır. Buna bağlı olarak belli bir zaman sonra Polaris’in Kuzey’i göstermeyeceği söylenebilir. Tabi bu süre çok çok uzun bir süredir. 10 binlerce yılı geçebilir.
Başka bir şekilde açıklayacak olursak; Güneş doğudan batıya doğru hareket eder. Bu hareketi biz öyle görürüz çünkü aslında yer hareket etmektedir. Yeryüzünün kendi çevresinde dönmesinden dolayı tıpkı Güneş gibi yıldızlar da hareket ediyormuş gibi görünür. Kutup yıldızı ise Yeryüzünün dönüş ekseniyle neredeyse aynı doğrultuda bulunduğu için diğer yıldızlar gibi hareket ediyormuş gibi değil de sabitmiş gibi görünür. Gerçekte o da sabit değildir. Bu durumsa sadece kuzey yarım küre için geçerlidir. Dünyamızın Güney yarım küresinde dönüş eksenine denk gelen bir yıldız olmadığı için orada sabit olarak görünen bir yıldız yoktur. 
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder