Bilinen En Yakın Gökada Grubu Stephan Beşlisi

1877 yılında bulunan Stephan Beşlisi, tespit edilen ilk gökada grubudur. İçinde bulunduğumuz Samanyolu da bir gökadadır. Sarmal şeklinde olan Samanyolu gökadası, 3 büyük, 30 kadar da cüce galaksiden meydana gelen bir topluluğun üyesidir. Yıldızların doğduğu gökadalar genellikle sarmal gökadalardır. Samanyolu’nun 10 katı büyüklüğünde olan Messier 87 Elips Gökadası ise elips şeklindedir.

Aşağıda Hubble Uzay Teleskobu tarafından çekilen fotoğrafı görmektesiniz. Bu fotoğrafta sağ üstte NGC 7319 adı verilen gökada bulunmaktadır. Bu gökadanın hemen altında ise sanki iki merkezi varmış gibi görünen gökada vardır. Aslında oradaki gökada tek gökada değildir. Orada NGC 7318A ve NGC7318B adı verilen iki gökada bulunmaktadır. Bu gökadaların çevresinde 10 milyon yıldan daha genç olan parlak mavi yıldızlar bulunmaktadır. Bu yıldızlar Hidrojen bulutlarından meydana gelmişlerdir. Sol üstte ise bir cüce gökada görmekteyiz. Bu gökadadaki disklerde yıldız patlamaları meydana geldiği için yoğunlukla pembe ve mavi renkler görülmektedir. Pembe ve mavi renklerin görüldüğü bu gökadanın bir diğer özelliği ise bu gökada grubunun bize en yakın üyesi olmasıdır. Diğer gökadalar bize yaklaşık 300 milyon ışık yılı uzaklıktayken bu gökada bize 4o milyon ışık yılı uzaklıktadır. Fotoğrafın en altında ise NGC 7317 bulunmaktadır. Bu gökada diğerleriyle daha az etkileşim içerisindedir. Diğer gökadaların birbirleriyle etkileşimleri çok karmaşıktır. Bu etkileşim devam edecek ve diğer 4 gökada birbiriyle birleşerek tek bir gökada oluşturacaklar.
Şimdiye kadar keşfedilen ilk yakın gökada grubu olan Stephan Beşlisi, ismini onu 1877 yılında keşfeden Edouard M. Stephan’dan almıştır. Stephan Beşlisi Kanatlıat Takımyıldızı’nın içerisinde yer almaktadır. Görüntü alanı, Stephan Beşlisi’nin etkileşim içerisinde olan gökadalarının tahmin edilen uzaklığında yaklaşık olarak 500 bin ışık yılı gibi bir alanı kapsıyor. 
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder