Başak Kümesi

Virgo Kümesi de denilen Başak Kümesi, Dünya’ya en yakın olan galaksi kümesidir. Yaklaşık 2 bin gökada içerdiği düşünülen Başak Kümesi, merkezi baz alındığında gezegenimize neredeyse 70 milyon ışık yılı mesafede bulunuyor. Bu kümenin içinde alan galaksilerin bir kısmı ise gezegenimize çok yakın. Başak kümesinin merkezi değil de bu galaksiler baz alındığında aramızdaki mesafe yaklaşık olarak 15 milyon ışık yılına kadar düşüyor. Kümeler, galaksilerin bir araya gelmesinden meydana gelirler. Her galaksinin içinde bulunduğu bir de kümesi vardır diyebiliriz. İçinde bulunduğumuz galaksi olan Samanyolu’nun da ait olduğu bir küme bulunmaktadır. Bu kümeye Yerel Grup ismi verilmiştir. Yerel Grup dediğimiz bu küme yaklaşık olarak 40 galaksinin bir araya gelmesinden oluşmuştur. Bu galaksilerden 3 tanesi büyük galaksi iken geri kalanı cüce galaksilerdir. Bu kümeyi meydana getiren galaksilerin kütle çekim gücü çok yüksektir. Bu kütle çekim o kadar büyüktür ki Samanyolu’nun içinde bulunduğu Yerel Grup kümesine dahi etki eder.

Hubble Teleskobu’nun gönderdiği fotoğraflara göre Başak Kümesinin göbeğinde, dev eliptik gökada olarak da adlandırılan M87 (Messier 87) bulunmktadır.  Başak kümesi çok çok büyük bir alanı kapladığı için aşağıda, çok sayıda fotoğrafın birleştirilmesiyle elde edilen görüntüyü görüyorsunuz. Aksi halde bu fotoğrafı çekmek imkansızdır. Bunun sebebi de kümenin gök yüzünde çok geniş bir alanı kaplamasıdır. Ancak Rogelio Bernal Andreo, çektiği birçok fotoğrafı bir araya getirerek bu görüntüyü elde etmiş. Fotoğrafta görmekte olduğunuz en parlak nesneler çok büyük ihtimalle gökadalardır. Samanyolu Galaksisi’nin de bir gökada olduğu düşünülürse Başak Kümesi’nin devasa boyutları hakkında daha iyi fikir edilebilecektir. Yani fotoğrafta görünen küçük parlak noktalar, Dünyamızın içinde olduğu Güneş Sistemi’ni de barındıran Samanyolu Galaksisi kadar gökadalardır diyebiliriz. 
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder