Ay'ın Karanlık Yüzü ve Hakkındaki Komplo Teorileri

Güneş Sistemi’nin en büyük beşinci doğal uydusu olan Ay, dünyamız ile eş zamanlı olarak dönmektedir. Bu, birbirlerinin yörüngesinde dönmekte olan tüm gök cisimleri için aralarındaki kütle çekim etkisine bağlı olan bir durumdur. Ancak Dünya ile Ay arasındaki bu eş zamanlı dönüş tam bir eş zamanlılık değildir. Bu yüzden Dünya ile Ay arasındaki dönüş tam olarak eş zamanlı olana kadar Ay her yıl Dünya’dan yaklaşık olarak dört santimetre uzaklaşmaktadır. Bu durum aralarındaki dönme denge nokta denen noktaya gelip tam olarak eş zamanlı olana kadar devam edecektir. Tabi ki bu denge durumunun oluşmasına kadar geçecek olan sürede muhtemelen Güneş hem dünyamızı hem de uydumuz Ay’ı yok edecektir.
İşte bu dönüş sayesinde Ay sadece bir yüzü Dünya’ya bakacak şekilde etrafımızda dönmektedir. Bu durum da Ay’ın tek yüzünü görmemize sebep olur. 1960’lara kadar Ay’ın karanlık yüzüne dair gizemler varlığını sürdürmekteydi. Öyle ki bu konu hakkında birçok komplo teorileri üretilmiş, senaryolar yazılmış ve hatta şarkılar bile yapılmıştır. Ay’ın karanlık yüzü denilen diğer tarafında bir uzaylı üssü olduğundan tutun da orada insan yaşadığına hatta bir Nazi yerleşimi olduğuna kadar birçok teori ortaya atılmıştı. Tabi ki bunlar herhangi bilimsel bir bulguya dayanmıyor, tamamen komplo ve safsatalardan oluşuyordu. Bilim adamları yaptıkları araştırmalarla Ay’ıın hiçbir yüzünde bu teorilerinden kıyısından köşesinden geçebilecek tek bir veriye bile rastlamadılar. Buna rağmen günümüzde hala sayısı milyonları bulan bir kalabalık Ay’ın karanlık yüzüyle ilgili ortaya atılan saçma ve bilimle uzaktan yakından alakası olmayan teorilere ne yazık ki inanmaktadır.
Ay yörüngesinde yer alan uzay araçları sayesinde yapılan son araştırmalarda, 2012 yılında, NASA’nın GREIL isimli uzay araçları Ay’ın karanlık yüzünü görüntülemeyi başardılar. Tabi ki bu görüntülerde şaşırılmayan sonuçlar elde edildi. Ay’ın karanlık yüzünde uzaylılar ya da Naziler değil de diğer yüzündeki gibi meteor çukurları vardı.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder