Ay’da Hareket Edebilen İnsansız İlk Uzay Aracı: Lunokhod 1

10 Kasım 1970’de bir proton roketiyle Ay’a gönderilen Lunokhod 1, Dünya dışındaki bir gök cismine gönderilmiş insansız ilk uzay aracıdır. Yaklaşık ağırlığı 1800 kilogram olan aracın 8 de tekerleği bulunmaktaydı. Bunun yanında, ikisi panoramik olmak üzere dört tane televizyon kamerasına sahip olan Lunokhod 1, Ay yüzeyini araştırabilmek için de X ışını spektroskobu ve teleskobu, kozmik ışın dedektörü ve lazer aletine de sahipti. Gezegenimizde 5 kişiden oluşan bir takımın yönettiği araç, uzaktan kumanda edilebilen ilk uzay yüzey aracı olarak tarihe geçmiştir. Lunokhod 1’in maksimum hızı saate 100 metre’yi ancak bulabiliyordu ve Güneş pilleri ile çalıştığı için sadece Ay gündüzlerinde çalışıyordu. Ay gecelerinde ise ekip tarafından durduruluyordu. Fakat Ay geceleri neredeyse -140 derece soğukluğa kadar çıkabildiği için, araca radyoaktif bir enerji kaynağı da monte edilmişti. Bu enerji kaynağı sayesinde geceleri araç çalışmazken de normal çalışma sıcakşığında tutulabilmekteydi. Araç ilk gönderilirken Ay’da kalma süresi üç dünya ayı olarak düşünülmüştü. Ancak buna rağmen Lunokhod 1 Ay yüzeyinde 322 Dünya günü kadar araştırmada bulunmuştur. Bu da Ay gününe çevirirsek 11 ay günü demektir.
Uydumuz Ay’ın yüzeyinde kaldığı 11 ay günü içerisinde toplam olarak 10,5 kilometre mesafe kateden Lunokhod 1, 25 bin civarında fotoğraf çekimi yapmış ve 200’ü geçkin de panoramik fotoğraf çekerek Dünya’dan onu yöneten ekibe göndermiştir. Dünya dışındaki bir gökcismine indirilen ve uzaktan kumandayla yönetilebilen ilk insansız uzay aracı olan Lunokhod 1’in, 4 Ekim 1971 yılında araştırma süresi bitmiştir ve araçla olan bağlantı kesilmiştir. Bu tarih, Sputnik 1’in de yıldönümüdür. Lunokhod 1 de Ay’a gönderilen diğer araçlar gibi görev süresi bittiği için Ay’da durmaktadırlar. Belki de bir gün Dünya’ya geri getirilebilecekler. Şimdilik getirilemediği için, kopyası yapılmıştır. Bu kopya Nasa Human Adventure sergisinde gökbilim meraklılarıyla buluşuyor.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder