Ay Taşıtları: Lunar Rovers

Lunar Rover, astronomların Ay’da uzak kısımlara ulaşımını sağlamak amacıyla yapılmış olan bir taşıttır. Bunu bir otomobil veya araba gibi de düşünebiliriz. Tasarımı Boeing’e ait olan bu taşıttan sadece dört tane üretildi. Bunlardan bir tanesi dünyadaki denemelerde, diğerleri ise Ay araştırmalarında kullanılmak için üretilmiştir. Nasa, aracı 19 milyon dolara sipariş etmişti ancak aracın yapım aşamasında ortaya çıkan yeni ihtiyaçlar ve prolemlerden dolayı yaklaşık 38 milyon dolara maloldu. Gelelim aracın fiziksel özelliklerine. Tıpkı bir otomobil gibi 4 tekerliği olan bu araç, 210 kilogram ağırlığındaydı. 490 kilogram taşıma kapasitesi vardı ve tekerleklerindeki bağımsız elektrik motoru sayesinde hareket ediyordu. Her tekerlekte bir motor vardı ve bu motorlar birbirinden bağımsızdı. Belirtmeden geçmeyelim ki bu araçların 210 kilogram olan ağırlıkları dünyamız için geçerliydi. Ay’da ise bu ağırlık 35 kilograma düşüyordu. Bunun sebebi de Ay’daki kütleçekimin küçük olmasıdır. Tabi ki aynı durum taşıma kapasitesi için de geçerlidir. Yani dünyamızda 490 kilogram olan taşıma kapasitesi Ay’da neredeyse 3 ton anlamına gelmekteydi.
Bu taşıtların ilginç özelliği ise tek kullanım için yapılmış olmalarıydı. Yani bu araçlar Ay’dan geri getirilemeyecekti ve zaten 95 kilometre yol alabilecek şekilde üretilmişlerdi. Asıl amaçları Apollo 15, Apollo 16 ve Apollo 17 araştırmalarında astronotlara yardım etmekti. Bu amacı başarıyla gerçekleştirdiler ve Ay’da yaklaşık 90km’ye yakın yol aldılar. Araçlar dönemin üstün teknolojileri niteliğindeydi. Şimdiki GPS teknolojisine göre çok geride kalmış bir teknoloji olsa da o zamanlar için bu, çok ileri bir teknolojiydi ve bu araçların yönlerini kaydedip mesafe hesabı yapabiliyordu. Bu veriler sayesinde astronomlar konumlarını bilebiliyor ve böylece kaybolmuyorlardı. Bir televizyon kamerasına ve alıcı-vericiye de sahip olan bu taşıtlar, Hem Ay’daki ana araçla hem de Dünya’yla irtibat da kurabilmektelerdi.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder