Apollo I Faciası

1960’ların sonuna doğru artık SSCB, uzay araştırmaları rekabetinde Amerika’yı geçtiğini dünyaya kanıtlamıştı. Hiç durmadan yeni çalışmalara da devam etmekteydi. Amerika başkanı Kennedy, Ay’a çıkmak için 10 yıl tanımıştı ve bu sürenin dolmasına ise 3 yıl kalmıştı. NASA, Ay’a gönderilecek olan dev Saturn 5 füzesini fırlatmaya hazırlanıyordu. Saturn 5, üç astronotu Ay’a götürecekti ve projede neredeyse 400 bin kişi ter döküyordu. Bu roket o güne kadar görülmüş en büyük roket olma özelliğindeydi. Ekip gece gündüz çalışarak testler yapıyordu. Özellikle Ay Modülü üzerinde yoğun testler yapıyorlardı çünkü bu modül astronotları Ay’a indirecekti. Bu testler ve çalışmalarla birlikte zaman da gittikçe daralmaktaydı. Daralan zaman NASA üzerinde çok büyük bir baskıya sebep olmuştu.
Uzaya çıkan 2. Amerikalı ünvanına sahip olan Virgil Gus Grissom yani nam-ı diğer Gus, bu uzay görevini komuta etmekteydi. Aracı incelemeye gittiğinde kendisi de korkmuştu. Çünkü aracın içi kablodan geçilmiyordu. Arkadaşları Gus’ı uyarsa da Gus, bu saatten sonra bunu kimseye açıklayamayacağını, aksi takdirde kovulacağını söyleyecekti. Derken 27 Ocak 1967 yılında 3 kişiden oluşan ekip, Apollo 1’in ilk testi için araca girdiler. İlk test yeryüzünde yapılacaktı. Kabin basınçlı saf oksijenle doldurulmuştu ki gerçek bir uzay aracı testi yapılabilsin. Testler sırasında modül ile irtibat kesilince burada konuşamıyorsak Ay’a nasıl gideceğiz şeklinde anonslar duyulmaya başlandı. 
İrtibatın yeniden sağlanması beklenirken şiddetli bir patlama sesi duyuldu. Bir kablodan çıkan kıvılcım basınçlı oksijenin alev almasına sebep olmuş ve araç infilak etmişti. Kimse yanmakta olan araca yaklaşamıyordu. Modülün ağır kapağı ancak 5 dakika uğraşılarak açılabilmişti fakat ekip kurtarılamamıştı. Bu olaydan sonra Amerika Gus (Virgil Grissom), Ed White ve Roger Chaffee için resmi bir tören düzenleyerek onları şehit olarak onurlandırdı.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder