1a Tipi Süpernovaların Özellikleri

1a tipi süpernovaların astronomi bilimine yapmış oldukları en büyük katkı evrendeki gökadaların ne kadar uzakta olduklarını ölçebilmeye sağlamış oldukları katkıdır. Herhangi bir gökadanın sistemimize olan mesafesini hesaplayabilmek için o gökada yakınında parlaklığı çok iyi bilinen bir ışık kaynağının varlığına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ışık kaynağı, gökadanın mesafesini ölçebilmek için bir referans oluşturacaktır. İşte 1a tipi süpernovalar bu referans ışık kaynağı sorununu çözmek için birebirdir. Gök bilimciler devasa çapa sahip olan teleskoplar sayesinde evrende çok sayıda fotoğraf çekerler. Daha sonra bu fotoğrafları kıyaslayarak yeni bir ışık kaynağı bulmaya uğraşırlar. Eğer bir noktada yeni bir ışık kaynağı bulunabilirse bu kaynağın bir süpernova olduğu anlaşılır. Hemen ardından bu süpernovanın 1a tipi bir süpernova mı yoksa değil mi sorusuna cevap aranır. Bu süpernovanın tayfı incelenir ve bu inceleme sonucunda ışık kaynağının 1a tipi süpernova olduğu tespit edilirse artık gök bilimcilerin elinde uzaklık ölçebilmek için gerekli referans vardır.
1a tipi süpernovaların patlama sonucunda meydana gelen parlaklıkları neredeyse hepsinde eşit derecede bir parlaklık düzeyidir. Devasa yıldızların patlamasıyla oluşan süpernovalardan bu özelliğiyle ayrılmakta olan 1a tipi süpernovalar çoğunlukla ikili yıldız sistemlerinde meydana gelirler. Böylesi bir yıldız sistemi içinde bir adet standart yıldız ve bir adet de gezegenimiz kadar olan Beyaz Cüce bulunur. Büyük yıldızdan beyaz cüceye devamlı olarak madde aktarılır ve bunun sonucunda beyaz cüce büyüyüp sıkışır. Bu büyüyüp sıkışmayla aşırı derecede ısınan beyaz cüce, kütlesi Güneş’in neredeyse 1,3 katına ulaştıktan sonra patlar. Devasa bir patlama meydana getirerek uzaya saçılır. Bu tür bir patlamanın sonucunda, alışılagelmişin dışında, bir karadelik de nötron yıldızı da oluşmaz. Bu süpernova patlaması o kadar büyüktür ki evrenin en ıssız yerlerinden bile gezegenimize varabilir. 1a tipi süpernovaları gök bilim dünyası için önemli hale getiren en önemli özellik patlamayla meydana gelen parlaklık derecesinin neredeyse tüm 1a tipi süpernovalarda eşit olmasıdır. 
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder