1350 Yıl Önce Yapılan Dunhuang Yıldız Atlası

Aşağıda fotoğrafını görmekte olduğunuz yıldız haritası, yaklaşık olarak 1350 yıl önceye ait olduğu tespit edilen Dunhuang Yıldız Atlası’nın bir kısmıdır. Dunhuang Yıldız Atlası 13 bölümden oluşmaktadır. 649 ila 684 yılları arasında yapıldığı düşünülen yıldız atlasının Tang Hanedanlığı dönemine ait olduğu belirlenmiştir. Bilinen en eski ve en eksiksiz yıldız haritası olma özelliğini taşıyan Dunhuang Yıldız Atlası, 1907 yılında Çin’in Dunhuang taraflarındaki İpek Yolu’nda Mogao mağarasında bulunmuştur. Atlasa ait en can alıcı bilgilerden biri ise 1339 yıldızın yerinin, 257 takımyıldızın, yıldız grubunun çok başarılı bir şekilde belirtilmiş olması. 
Tamamen elle çizilen yıldız haritası, yıldızların konumlarını çok küçük hatalarla gösteriyor. Öyle ki bu hatalar sadece birkaç derecelik küçük farklar. Yukarıdaki fotoğraf Kuzey Kutup bölgesini göstermektedir. Büyükayı adını verdiğimiz takımyıldızın bir bölümü olan Büyük Kepçe’yi atlasın alt tarafında rahatlıkla görebilirsiniz.
Antik Çin devleti astronomi bilimini desteklemekteydi. Öyle ki astronomi, devlet politikası olarak görülüyor ve yapılan astronomi araştırmalarının halkla paylaşılmasına müsaade edilmiyordu. Astronomi araştırmalarına sadece üst düzey devlet yöneticileri ve komutanlar ulaşabilmekteydi.

Bilinen en eski ve en başarılı yıldız atlası olan Dunhuang Yıldız Atlası, iki kısımdan meydana gelmektedir. Birinci kısımda yıldızlar ve gökyüzü tanımlamaları, ikinci kısımda ise yıldızların konumlarıyla ilgili kehanetler bulunmaktadır. O zamanlardaki tüm astronomik çalışmalar astrolojiyle de bağlantılıydı ve tüm astronomlar da kehanetlerde bulunup kahin görevi yapmaktaydı. Astronomlardaki bu kahinlik görevi uzun yıllar boyunca sürmüştür. Bütün devlet liderleri astronomlara o liderler için öngörülerde bulunup kahinlik yapmalarını beklemiştir. Astronominin bu hurafelerden sıyrılıp sadece bilimsel amaçlı araştırmalar yapması ise en çok Galileo sayesinde olmuştur. Kepler ve Kopernik’in de bu konudaki katkıları elbette göz ardı edilemez. Ancak Kopernik ve Kepler gibi büyük bilimadamları bile onlara maddi kaynak sağlayan egemen güçlere kehanet sunmuşlardır.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder