Neptün'ün En Büyük Uydusu: Triton

10 Ekim 1846 tarihinde İngiliz astronom William Lassell’in keşfettiği uydu, ismini Yunan mitolojisinde Poseidon ve Amphitrite’nin oğlu Triton’dan almıştır. Yarı insan yarı balık şeklinde olan ve ayakları at ayağına benzeyen bir deniz tanrısı olan Triton, Poseidon’un da habercisidir. Uydu, Neptün’ün keşfinden çok kısa bir süre sonra, halkası var mı yok mu sorusunun cevabı araştırılırken tesadüfen keşfedilmiştir. Neptün’ün bilinen uyduları içerisinde en büyük olanıdır. Aynı zamanda da Güneş Sistemi’nin en soğuk yeri olma özelliğini taşır. Yüzeyindeki sıcaklık neredeyse -235 santigrat derecedir. Öyle ki normalde gaz halinde olan nitrojen bile Triton’un kutuplarında buz hale geçmiştir.
Güneş Sistemi’nin en aktif gök cisimlerinden biri olan Triton’un bu kadar soğuk olmasının sebebi dünyamızın binde biri kadar Güneş ışığı almasıdır. Büyük miktarda Nitrojen ve metandan oluşan bir atmosfere sahip olan Triton’un buzla kaplı yüzeyinin altında sıvı nitrojenden meydana gelen bir deniz olduğu tahmin ediliyor. Triton da Kupier Kuşağı cisimlerindendir. 2700 kilometre çapı olan uydunun, yörüngesindeki bir tam turu yaklaşık olarak 6 gün sürmektedir. Neptün’ün tersi yönde bir yörünge dönüşü vardır ve eğik bir şekildedir. Buradan yola çıkarak Triton’un Neptün’le birlikte meydana gelmediği sonucuna ulaşılmıştır. Triton, Neptün’ün tersi yönde olan yörünge hareketinden de anlaşılacağı gibi uzun zamanlar sonra Neptün’ün çekimine kapılmış bir gök cismidir.

Yüzeyindeki buz tabakasının altında olduğu düşünülen azot denizinden mevsimsel döngüler ve benzeri faktörlerin etkisiyle bazen azot fışkırmaktadır. O kadar soğukta sıvı olarak kalması imkansız olan nitrojen (azot), bu fışkırmalarda kısmen atmosfere karışır ve bir kısmı da kara dönüşerek Triton’a yağar. Neptün’ün çekim gücüne dayanamayacağı düşünülen Triton’un bir zaman sonra bu çekime yenik düşerek parçalanıp yok olacağı tahmin edilmektedir.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder