Yıldızların İçinde Atom Numarası Demirden Büyük Olan Elementler Oluşabilir mi?

Nükleer füzyon tepkimeleri sonucu hidrojen çekirdekleri helyum çekirdeklerine dönüşür ve yıldızlar enerjilerini bu şekilde oluştururlar. Fakat enerji oluşturmak için hidrojen kullanılır ve büyük bir kısmı tükenir. Böylece kendi kütleçekimleri nedeniyle yıldızların çekirdekleri çöker. Basınç ve sıcaklık artar. Bu ad karbon ve oksijen gibi elementlerin oluşmasına sebep olur. Fakat bu durum demir ve nikel atomlarına kadar sürer. Yıldızlarda meydana gelen nükleer füzyon tepkimeleri sonucunda demir ve nikelde daha ağır elementlerin oluşumu meydana gelmez.

Demirin kütle numarası 60’a yakındır. Demire kadar olan süreçte oluşan elementlerle birlikte enerji de açığa çıkar. Ancak demirin oluşması için enerji gerekir. Çünkü kütle numarası 60’a yakın olan elementler çekirdek bağlanma enerjisi en yüksek olan elementlerdir. Bu elementlerin çekirdekleri de çok kararlıdır. Bir atom çekirdeğinin bölünebilmesi için gereken enerji çekirdek bağlanma enerjisidir.
Proton ve nötron sayısının toplamını veren kütle numarasındaki artış belli bir seviyeye kadar çekirdek bağlanma enerjisini de arttırır. Çekirdek bağlanma enerjisinin en yüksek olduğu 60’a yakın olan elementlerden sonra (yani kütle numarası 60 olduktan sonra) kütle numarası arttıkça çekirdek bağlanma enerjisi azalır. Aslında nikel-62 izotopu çekirdek bağlanma enerjisi en yüksek olan elementtir fakat yıldızların çekirdeklerinde demir-56 izotopu kadar yoktur. Bu yüzden nükleer füzyon tepkimeleri sonucu yıldızlarda en son demir atomları oluşur.


Hidrojen çekirdeklerinin helyum çekirdeklerine dönüştüğü nükleer füzyon tepkimeleri yıldızların yakıtları bittiğinde meydana gelir. Bu tepkimeler sonucunda ortaya çıkan enerji yıldızın kendi kütleçekimini dengeleyemez. Bunun sonucunda da kütlesi belli bir değerin üstünde olan yıldızlarda süpernova denilen patlamalar meydana gelir. İşte bu süpernova adı verilen patlamalar sonucunda atom numarası demirinkinden daha büyük olan atomların oluştuğu düşünülmektedir.

SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder