Kara Delikler Nasıl Görünür?

Aslında karadelikler gözlenemez yapıdırlar. Karadelikler çok yüksek çekim gücüne sahiptirler ve çekim alanlarına giren her şeyi yutarlar. Buna ışık da dahil. Işığı bile yutan karadeliklerin doğrudan gözlemlenebilmeleri mümkün değildir. Uzayda dev bir vakum gibi karşılarına çıkan her şeyi içlerine çekerler. Geri dönüşün imkansız olduğu nokta ya da olay ufku denilen bölgeye giren bir cisim için  artık geri dönüş yoktur. Karadelik onu içine çekecektir ve kurtulması imkansızdır. Bu ışık olabileceği gibi bir yıldız ya da herhangi bir şey de olabilir. Karadelik tarafından çekilen herhangi bir şey önce bir ip gibi uzar ve sonra parçalarına ayrılır, parçacıklarına ayrılır ve karadelik tarafından yutulur. Stephan Hawking, yeni bir teori ortaya atarak karadeliklerin içinden radyasyon sızabileceğini söylemiştir. Böylece karadeliklerin içinden hiçbir şey sızamayacağı, karadeliğin yuttuğu her şeyin parçacıklaraına ayrılarak enerjiye dönüşüp sonsuza kadar hapsolacağı düşünceleri Stephan Hawking’in bu teorisiyle yok olmuş oldu. Bilim dünyası karadeliklerin gizemini çözmeye henüz pek de yakın değil gibi görünse de bu gizemli yapılara dair araştırmalara ara hız kesmeden devam ediliyor. Normalde gözlemlenemeyen, karanlık olan karadelikler, yıldız yuttuklarında gözlemlenebilir olurlar. Bu da parçalanan yıldızın karadeliğe teğet bir şekilde bir ip gibi uzaması ve karadeliğe doğru çekilmesiyle olur. Nasa’nın hazırlamış olduğu bilgisayar simülasyonu, bu durumun nasıl olduğunu, bir karadeliğin yıldızı yutarken nasıl göründüğünü gösteriyor. Önce bir ip gib uzayan yıldız ardından karadeliğin çevresinde bir disk şeklini alıyor ve sonra yutuluyor.

Yörüngesinde giden bir yıldızın karadelik tarafından yutulması çok nadir gerçekleşebilecek bir olaydır. Etrafıonda dönen yıldızları hızlandıran karadelikler, yakınlarındaki gaz bulutlarına yüksek çekim uyuglayarak kendilerine doğru çekerler ve gaz bulutları karadeliklerin yemeği olur.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder