Işık Hızı Değişebilir Mi?

Işık, iç içe geçen ve dalgalanmakta olan elektrik ve manyetik alanlardan meydana gelen bir yapıdır. İşte bu sebebten dolayı ışığa, diğer bir deyişle elektromanyetik dalga da denmektedir. Işığın boşluktaki hızı saniyede 299.792.458 metredir. Bunu yuvarlayarak saniyede yaklaşık 300.000 kilometre olarak alıyoruz. Peki ışık hızı değiştirilebilir bir yapı mıdır? Ya da ışık, saniyede 300.000 kilometre olan hızına ne kadar sürede ulaşır? Bu soruların aslında tek ve kısa bir cevabı var. Işığın bir tek hızı vardır ve bu hız sabittir. Yani ışık, kaynağından saniyede 300 bin kilometre hızla çıkar ve bu hızda da kalır. Tabi ki bu değer boşlukta ölçülen değerdir. Havada veya suda ışık hava ve su molekülleriyle etkileşime girdiği için bu değer çok çok  az da olsa azalabilir. Bu azalma gözardı edebileceğimiz kadar düşüktür. Şimdi gelelim diğer soruya. Peki ışık neden sabit hızlıdır? Neden diğer cisimler gibi kuvvet uygulanınca hızı değişmez?
 Melbourne Üniversitesi Fizik Profesörü Dr. David Jamieson’ın bu konudaki görüşlerini baz alırsak bunun sebebini şöyle açıklayabiliriz: parmaklarımızla bir ipi gerdiğimizi düşünürsek, bu ipi biraz esnetip tekrar gerdiğimizde ipte dalgalar görürüz. Gördüğümüz bu dalgaların hızını ipin ağırlığını değiştirerek, ipi daha fazla gererek, daha az gererek vb şeylerle değiştirebiliriz. Aynı şey ses için de geçerlidir. Ses dalgalarının duyulabilmesi için hava gibi bir ortam gereklidir. Aksi halde ses ne kadar yüksek olursa olsun hiçbir şekilde duyulmayacaktır. Işık ise farklıdır. Işığın hava moleküllerine veya benzeri herhangi bir ortama ihtiyacı yoktur. Işık uzay boşluğunda da hareket edebilir. Bu yüzden ışık hızı sabittir. Işık sabit olan hızına ulaşmak için hızlanmaz. Işığın varoluşu bu hızda olur ve bu hızda kalır.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder