Güneş Sisteminin En "Güzel" Gezegeni Satürn Ve Yaşam Barındırabilecek Uydusu Titan

Etrafındaki halkalarla Güneş Sistemi’nin en merak uyandıran gezegeni olan Satürn, halkalara sahip tek gezegen değil aslında. Satürn’ünkiler kadar belirgin olmadıkları için çok ilgi çekemeyen diğer halkalar ise Neptün, Uranüs ve Jüpiter’e ait. Birden fazla uzay aracının çektiği fotoğraflarla Satürn’ün 7 ana halkadan oluştuğu belirlendi. Bu 7 ana halka ise binlerce küçük halkadan oluşuyor.

Satürn’ün halkalarını ilk kez neredeyse 400 yıl önce Galileo gözlemlemiştir. Her ne kadar Satürn halkalarının Satürn’ün uydularıyla ilişkili olarak oluştuğu düşünülüyor olsa da ne zaman ve nasıl oluştukları hakkında kesin bir bilgi henüz yok.

60’tan fazla uydusu olduğu düşünülen Satürn’ün güçlü kütleçekim etkisiyle yakın bir uydusunun, bir asteroid ya da bir kuyruklu yıldızın parçalanıp halkaları oluşturduğu tahmin ediliyor. Bu görüşe katılmayan farklı bir teoriye göre de halkalar, Satürn’ün içinde oluştuğu toz ve gaz bulutlarından geriye kalan maddelerin oluşturduğu yönünde. Bu görüşlerin hepsi şimdilik sadece teoriden ibaret.
Araştırmalara göre Satürn’ün halkaları %90-95 oranında buzdan oluşuyor. Fakat bu zaman kadar geliştirilen teorilerin hiçbirisi halkalardaki buz oranının neden bu kadar yüksek olduğunu açıklamaya yetmiyor. İşte bu buz oranı yüzünden güneşe yakın gezegenlerde oluşabilecek herhangi bir halka ısıdan dolayı yok olacaktır.

Halkalarıyla meşhur Satürn, büyüklük olarak neredeyse Jüpiterle aynıdır. Fakat konu kütle olunca işler değişiyor. Büyüklük olarak Jüpiter’e yakın olan Satürn, kütlesel olarak Jüpiter’den 3.5 kat daha küçüktür. Büyüklükleri ve kütleleri arasındaki bu farklılık da kütle-yoğunluk farklılıklarından kaynaklanmaktadır.
Dünyamız ile Satürn’ü kıyaslayacak olursak; Satürn’ün kütlesi Dünya’nın kütlesinden tam 98 kat daha büyüktür. Jüpiter’in kütlesi ise Dünya’nın kütlesinden 317 kat daha büyüktür. Dünyamız göz önünde bulundurulduğunda, bu rakamlar bize Satürn ve Jüpiter’in büyüklüklerinin ne kadar devasa olduğunu göstermektedir.


Satürn’ün uydularından biri olan Titan, neredeyse Merkür’le aynı büyüklüktedir. Hatta Titan’ın atmosferinde azot ve metan var. Bu da mevsimlerin, rüzgarın ve yağışların da var olduğu anlamına geliyor. 

Güneş sisteminde yüzlerce gezegen uydusu bulunuyor fakat hiçbirinin böyle bir atmosferi yok.  Merkür ve Mars gibi gezegenlerde bile böyle bir atmosfer yokken bir uyduda olması ise gerçekten ilgi çekici. Hele bir de Merkür ve Mars’ın bahsedilebilecek bir atmosferi bile yokken.

Atmosferinin yoğunluğu çok fazla olan Titan’ın yüzeyindeki basınç Dünya’daki basınçtan daha büyük. Merkür’ün ve Mars’ın atmosferlerini yok eden güneş rüzgarları nasıl olmuş da Titan’ın atmosferine bir şey yapmamış? Nasıl olmuş da Titan’ın atmosferi bu kadar kalın kalabilimiş? 

Bunların sebebi Titan’ın atmosferinin sürekli yenileniyor oluşu. Yitirilen metan gazlarının yerine sürekli yenileri geliyor. Buradan da Titan’ın yüzeyinde atmosferdeki metanı yenileyecek bir takım biyolojik veya kimyasal tepkimeler olduğu ihtimali doğuyor. Titan’ın yüzey ısısının -180 derece olmasının sebebi de bulundurduğu metan gazı. Metan olmasaydı -200’lerde olması gerekirdi. Titan’da Dünya süresine göre 7 gün gece ve 7 gün gündüz oluyor. Bilim insanları ileriki zamanlarda Titan’da yaşam kurabilme hayalini taşıyor. 
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder