Bilinen En Parlak Ölü Yıldız

2014’ün Ekim ayında NUSTAR yeni bir ölü yıldız keşfetti.  Şimdiye kadar bilinen parlaklığı en yüksek olan ölü yıldız budur. Pulsar ya da atarca da denilen bu yıldızlar Süpernovalardan arta kalan artıklardır. 
Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü Profesörlerinde Fiona A. Harrison’a göre bu ölü yıldız, süper Mighty Mouse’a   benziyor. Bu pulsarın kütlesinin çok küçük olmasına karşın bir karadelik kadar güçlü olduğunu söylüyor. Gök bilimcileri heyecanlandıran keşif, ultra parlak X ışınlarının (ULX)gizeminin çözülmesine olanak sağlayabilir. Şimdiye kadar ULX’lerin karadeliklerden yayıldığı düşünülüyordu. Oysa NUSTAR’ın bu keşfi yaklaşık 12 milyon ışık yılı uzaklıktaki bir galaksi olan Messier 82 yani kısa adıyla M82’den yayılan ışınların bir ölü yıldız oluduğunu gösterdi.
İlk başta karadelik sanılan bu ışımaların bir ölü yıldız olduğu anlaşılınca NASA, Chandra-X ışını Gözlemevi ile Swift uyduları da Messier 82 galaksisine yönlendirildi. Bu uyduların da elde ettiği verilere bakılınca M82 galaksisinden gelen yoğun X ışınlarının bir ölü yıldıza ait olduğu onaylanmış oldu. Üstelik bu ölü yıldız şimdiye kadar bilinen en parlak ölü yıldız olma özelliğine de sahip olmuştu. NUSTAR’dan gelen verilere göre bu atarcadan her 1,37 saniyede bir çok yoğun ışıma alınıyordu. Yani bu da cismin kendi etrafındaki  dönüş süresi demekti. İşte bilinen en parlak ölü yıldız olan bu pulsar, Güneş’ten yaklaşık 10 milyon kat daha fazla enerji yayıyordu.
Peki nasıl olur da böyle bir şey mümkün olabilir? Nasıl olur da kütlesi bu kadar düşük olan bir ölü yıldız bu kadar yoğun enerji yayabilir? İşte gökbilimciler bu sorularıon cevaplarını arıyorlar. Bu ölü yıldızın beslendiği başka bir cisim olabileceği düşünülüyor. Belki de yeni bir keşfe çok az kalmıştır.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder